Neodpúšťajte - ďakujte!

Autor: Martina Klesniaková | 3.5.2014 o 9:19 | (upravené 3.5.2014 o 16:11) Karma článku: 9,70 | Prečítané:  2303x

Nejeden motivačný autor vás bude nabádať k odpusteniu ako liečivému procesu, ktorý vás zbaví všetkých problémov. Je to síce krásna myšlienka, avšak väčšina ľudí považuje odpustenie za čosi príliš ťažké na to, aby sa do toho vôbec pustili. Namiesto odpustenia vidíme okolo seba samé odsudzovanie:

púšťaniepúšťanietimi.wbl.sk

to čo má na sebe?

hentá jak vyzerá?

čo to trepe?

to čo si dovoľuje?

ako sa to správa?

Koľkokrát na ulici ľutujeme cudzie dieťa, akoby bolo naše vlastné? Koľkokrát chceme jeho matke radiť, ako sa má k nemu správať? A koľkokrát sa na cudziu ženu pozeráme, akoby sme boli ňou? Koľkokrát sa zamyslíme nad tým, že my by sme si v živote neobliekli to, čo ona? Hodnotíme a súdime ľudí okolo seba – bez ohľadu na to, či sa nás ich konanie nejako týka, alebo nám nijako neškodí. A potom z toho priberáme a chorľavieme a ani nás len nenapadne dávať svoju tučnotu, žalúdočné vredy a žlčové kamene do súvislosti s odsudzovaním. Odpúšťanie má tú zázračnú vlastnosť, že rozPÚŠŤA – všetko: nevraživosť, krivdu, ba aj tuky, vredy a žlčové kamene.

Pri svojom experimentovaní s odpúšťaním som objavila spôsob, ktorý mi umožňuje OKAMŽITE ODPUSTIŤ ľuďom čokoľvek – prijať ich takých, akí sú – nechať ich existovať v súlade s ich povahou a vlastnosťami. Odpúšťanie nie je žiadna ťažká práca – je to nenáročná hra, ktorú zvládne každý.

Keď vám niekto ublíži, stačí si uvedomiť, že pomsta by iba posilnila váš vnútorný odpor a zabránila by vám zbaviť sa útočníka. Plytvali by ste svoju energiu na to, aby ste robili niečo PREŇHO. Každá pomsta stojí čas aj peniaze. Nie je toho škoda? Nie je lepšie venovať to všetko radšej na organizáciu výletov pre svoje deti? Počas vykonávania pomsty budete mať útočníka plnú hlavu – a to vás k nemu bude silno pútať. Nijako tým nedosiahnete jeho odchod z vášho života. Najlepší spôsob, ako sa zbaviť nepríjemných ľudí, je odPUSTENIE – inými slovami prePUSTENIE z vášho života.

Vždy, keď vás niekto rozčuľuje, zrkadlí vám nejakú stránku vašej osobnosti, ktorej sa potrebujete zbaviť. Napríklad otravní susedia vám pomohli odhaliť tú časť, ktorá predpokladá, že všetci musia byť dobrosrdeční a ohľaduplní ako vy. Tých, ktorí nie sú, prudko odsudzujete. Toto odsudzovanie vytvára vo vás odpor a bráni láske voľne prúdiť. Nielen láske smerom von, ale aj láske smerovanej k vám, obsahujúcej hojnosť všetkého druhu. Keď ste niekomu dovolili, aby vám ublížil, znamená to, že ste ignorovali svoje inštinkty. Pravdepodobne ste už na začiatku cítili, že ten človek je pre vás niečím nebezpečný, no napriek tomu ste sa mu snažili votrieť do priazne. Boli ste vychovaní k tomu, že očakávania druhých sú dôležitejšie než vy. Ale výchova detí by mohla byť múdrejšia. Mohli by ste svoje deti učiť, že tak, ako sa pudovo nepribližujú k jedovatej kobre, nemali by si k telu pripúšťať ani ľudí, na ktorých im niečo nesedí. Ak tak urobia, a oni im ublížia, je načase podržať si ich od tela – teda ich PUSTIŤ – uvoľniť s nimi vzťahy – inými slovami: odPUSTIŤ im.

Odpúšťanie je zábavné: jednoducho toho človeka vyPUSTÍTE zo svojej hlavy so slovami:

rob si, čo chceš.

Ak vám niekto ublížil iba trošku, môžete toho človeka naďalej milovať, a v tom prípade si na ňom všímajte len to, čo sa vám na ňom páči. Túto metódu je mimoriadne vhodné používať, keď vás naštvú vaše deti.

Ak vám však niekto ublížil VEĽMI, alebo OPAKOVANE, potom je múdre PUSTIŤ ho zo svojho života úplne a vyhýbať sa mu ako jedovatej kobre. PUSTIŤ ho znamená už nič od neho nechcieť, ale zároveň mu už ani nič nedlhovať – privlastniť si všetko, čo ste mu kedy chceli dať. Dajte to radšej sami sebe. Keď ho PUSTÍTE – prestane pre vás existovať, prípadne si aspoň samých seba postavíte na dôležitejšie miesto než jeho. Berte odpúšťanie ako zbavovanie sa dlhov a citovej závislosti. No nie je to oslobodzujúce?

Týmto spôsobom ľahko odpustíte aj sami sebe – a to čokoľvek! Všetko, čo ste totiž urobili, odohralo sa v minulosti. PUSTITE minulosť zo svojho života – citovo sa od nej odpútajte so slovami:

minulosť – ty si už mŕtva – už neexistuješ – nič ti nedlhujem – rob si, čo chceš – buď taká aká si – mne je to jedno – už ma nezaujímaš.

O odpustení píše aj Doreen Virtue v knihe Tvoj život vo svetle. Rozhodnite sa radšej skončiť s odsudzovaním. Ľuďom okolo seba ponechajte právo na zlomyseľnosť a bezohľadnosť. Ak im to stačí ku šťastiu, je to ich vec. Vy môžete získať viac. Vám ostane právo na hojnosť a božie požehnanie.

Za vrcholný prejav odpustenia však považujem POĎAKOVANIE. Ak dokážete útočníkovi poďakovať, za to, čo vám urobil, premeníte svoj život na sériu zázrakov. Možno to považujete za nepredstaviteľné, ale dá sa to, keď si urobíte nadhľad nad svojím životom: čo myslíte, načo ste sa sem narodili? Aby ste si žili ako vo vatičke? Nezmysel! To budete mať po smrti. Sem ste sa prišli baviť – zažívať dobrodružstvo, zmenu a skúmať bolesť. Každý, kto vám to umožní, je váš turistický sprievodca na pozemskom "safari". Stereotyp je nudný. Bavte sa a ďakujte! Všetko, čo vám urobia, môžete nakoniec využiť vo svoj prospech.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?