Máte v sebe citovú bolesť?

Autor: Martina Klesniaková | 18.11.2013 o 18:11 | (upravené 18.11.2013 o 19:06) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  491x

Christy Walton, najbohatšia žena sveta, raz povedala: "Tragédia neúspešných spočíva v tom, že si prisudzujú menšiu hodnotu, než v skutočnosti majú."

Sad babySad babywww.shugalmaza.com

Pozerám na čierno-bielu fotografiu svojej klientky spred cca 50-tich rokov. Má na nej jeden rok. JEDEN ROK! Fotka vznikla krátko po tom, ako dievčatko dostalo od otca svoju prvú facku. Hladučká pokožka, bacuľaté faldíky, jemné vlásky - a tomu všetkému dominujú doširoka otvorené oči plné strachu. Smrteľného strachu.

Ako dieťa rástlo, dostalo od otca ešte nejednu drsnú bitku. Keď mi to - teraz už dospelá žena - rozprávala, ani sa pritom nezachvela: "Už som si na to zvykla. Otec často pil, a potom bil nás aj mamu."

Ako sa dá zvyknť na niečo také strašné? Príroda vymyslela vynikajúci pud pre ľudské mláďatá v ohrození: Keď dieťa zažije prudký šok, aby sa z toho nezbláznilo, potlačí emóciu hlboko do svojho podvedomia - a na udalosť okamžite zabudne.

V dospelosti - alebo aj skôr - si človek síce často spomenie na udalosti, ktorými prešiel, ale nespája sa s nimi už žiadna emócia. Ale tým, že človek tú bolesť "pochoval" do svojho vnútra - neprestala existovať. Funguje odtiaľ ako magnet - neustále a dokola k nám priťahuje rovnako zlé a bolestivé situácie, ako bola tá celkom prvá. Priťahuje k nám hrubé správanie, nevšímavosť najbližších, aroganciu cudzích - a hlavne - nedostatok súcitu. Veď ani my sami svoju bolesť necítime, tak ako by ju mohli cítiť iní?

Pohľad mi preskakuje z fotky rozkošného dieťatka na živú bojazlivú a neistú päťdesiatničku - obe sú krásne a ja rozmýšľam, ako si také nežné, očarujúce roztomilé stvorenie mohlo vybrať taký drsný život? (Viete, že rodičov si sami vyberáme, však?)

V myšlienkach sa mi vynorí plesnivec alpínsky - rozkošný biely kvietok, ktorý rastie výlučne vysoko v horách - na skalnatom podloží s nedostatkom živín. Prečo si nežný bezbranný plesnivec vybral taký drsný domov plný besniacich víchrov a ľadových lejakov?

A vtom mi to došlo: má tam predsa nádherný výhľad! Kde inde by sa dalo pozerať na svet z takej výšky a toľko toho vidieť? Aj to nežné dievčatko má v živote obrovský výhľad: zažilo takú širokú škálu drám a bolestí, že teraz môže pochopiť takmer každého okolo seba. Pochopiť a pozdvihnúť na duši - a z toho čerpať veľkú silu. A tiež inšpiráciu pre tvorbu - povrchný človek, ktorý "nevie, čo je život", asi ťažko vytvorí nejaké veľkolepé umelecké dielo.

Ja viem, to je slabá útecha, že z jej bolesti môžu ťažiť iní - ale čo má z toho ona sama? Ona z toho začne ťažiť až vtedy, keď sa z toho dostane. Ako prvé musí precítiť citovú bolesť a poníženie z detstva. Mala by často pozerať na svoje detské fotky a venovať svojmu vnútornému dieťaťu veľa lásky. A vtedy zrazu zistí, aké je to dieťa silné a plné lásky. A kto je silný a plný lásky? No predsa podstata tejto 50-ročnej ženy - jej najhlbšie vnútro!

Vnútorné dieťa sa za našu pozornosť vždy odvďačí záplavou výživnej a silnej lásky. Takú Vám nikdy v živote nedá nijaký iný človek. A potom nasleduje koniec trápenia - pretože keď dieťa konečne prežilo bolesť, už si nepotrebuje priťahovať ďalšie situácie, ktoré by v ňom takú bolesť provokovali. Bolesť je spracovaná - pochopená - a na jej ďalšiu existenciu už nie je žiaden dôvod. Môžete teraz nasledovať vedomé rozhodnutie stať sa tým, čím chcete byť: odvážnym, milovaným, bohatým a šťastným človekom. A presne to sa začne veľmi rýchlo realizovať! Prečo? Pretože vo Vašom vnútri už tejto novej realite nestoja v ceste žiadne zablokované pocity

A ešte sa vrátim k tomu plesnivcu: ktorého inteligenta napadlo nazvať taký krásny kvet takým hlúpym menom? Nech vás nazývajú akokoľvek - nevystihuje to ani zďaleka Vašu krásu a jedinečnosť. Vystihuje to ale povrchnosť a hlúposť autora tých nadávok

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.


Už ste čítali?