Máte v sebe citovú bolesť?

Autor: Martina Klesniaková | 18.11.2013 o 18:11 | (upravené 18.11.2013 o 19:06) Karma článku: 5,09 | Prečítané:  503x

Christy Walton, najbohatšia žena sveta, raz povedala: "Tragédia neúspešných spočíva v tom, že si prisudzujú menšiu hodnotu, než v skutočnosti majú."

Sad babySad babywww.shugalmaza.com

Pozerám na čierno-bielu fotografiu svojej klientky spred cca 50-tich rokov. Má na nej jeden rok. JEDEN ROK! Fotka vznikla krátko po tom, ako dievčatko dostalo od otca svoju prvú facku. Hladučká pokožka, bacuľaté faldíky, jemné vlásky - a tomu všetkému dominujú doširoka otvorené oči plné strachu. Smrteľného strachu.

Ako dieťa rástlo, dostalo od otca ešte nejednu drsnú bitku. Keď mi to - teraz už dospelá žena - rozprávala, ani sa pritom nezachvela: "Už som si na to zvykla. Otec často pil, a potom bil nás aj mamu."

Ako sa dá zvyknť na niečo také strašné? Príroda vymyslela vynikajúci pud pre ľudské mláďatá v ohrození: Keď dieťa zažije prudký šok, aby sa z toho nezbláznilo, potlačí emóciu hlboko do svojho podvedomia - a na udalosť okamžite zabudne.

V dospelosti - alebo aj skôr - si človek síce často spomenie na udalosti, ktorými prešiel, ale nespája sa s nimi už žiadna emócia. Ale tým, že človek tú bolesť "pochoval" do svojho vnútra - neprestala existovať. Funguje odtiaľ ako magnet - neustále a dokola k nám priťahuje rovnako zlé a bolestivé situácie, ako bola tá celkom prvá. Priťahuje k nám hrubé správanie, nevšímavosť najbližších, aroganciu cudzích - a hlavne - nedostatok súcitu. Veď ani my sami svoju bolesť necítime, tak ako by ju mohli cítiť iní?

Pohľad mi preskakuje z fotky rozkošného dieťatka na živú bojazlivú a neistú päťdesiatničku - obe sú krásne a ja rozmýšľam, ako si také nežné, očarujúce roztomilé stvorenie mohlo vybrať taký drsný život? (Viete, že rodičov si sami vyberáme, však?)

V myšlienkach sa mi vynorí plesnivec alpínsky - rozkošný biely kvietok, ktorý rastie výlučne vysoko v horách - na skalnatom podloží s nedostatkom živín. Prečo si nežný bezbranný plesnivec vybral taký drsný domov plný besniacich víchrov a ľadových lejakov?

A vtom mi to došlo: má tam predsa nádherný výhľad! Kde inde by sa dalo pozerať na svet z takej výšky a toľko toho vidieť? Aj to nežné dievčatko má v živote obrovský výhľad: zažilo takú širokú škálu drám a bolestí, že teraz môže pochopiť takmer každého okolo seba. Pochopiť a pozdvihnúť na duši - a z toho čerpať veľkú silu. A tiež inšpiráciu pre tvorbu - povrchný človek, ktorý "nevie, čo je život", asi ťažko vytvorí nejaké veľkolepé umelecké dielo.

Ja viem, to je slabá útecha, že z jej bolesti môžu ťažiť iní - ale čo má z toho ona sama? Ona z toho začne ťažiť až vtedy, keď sa z toho dostane. Ako prvé musí precítiť citovú bolesť a poníženie z detstva. Mala by často pozerať na svoje detské fotky a venovať svojmu vnútornému dieťaťu veľa lásky. A vtedy zrazu zistí, aké je to dieťa silné a plné lásky. A kto je silný a plný lásky? No predsa podstata tejto 50-ročnej ženy - jej najhlbšie vnútro!

Vnútorné dieťa sa za našu pozornosť vždy odvďačí záplavou výživnej a silnej lásky. Takú Vám nikdy v živote nedá nijaký iný človek. A potom nasleduje koniec trápenia - pretože keď dieťa konečne prežilo bolesť, už si nepotrebuje priťahovať ďalšie situácie, ktoré by v ňom takú bolesť provokovali. Bolesť je spracovaná - pochopená - a na jej ďalšiu existenciu už nie je žiaden dôvod. Môžete teraz nasledovať vedomé rozhodnutie stať sa tým, čím chcete byť: odvážnym, milovaným, bohatým a šťastným človekom. A presne to sa začne veľmi rýchlo realizovať! Prečo? Pretože vo Vašom vnútri už tejto novej realite nestoja v ceste žiadne zablokované pocity

A ešte sa vrátim k tomu plesnivcu: ktorého inteligenta napadlo nazvať taký krásny kvet takým hlúpym menom? Nech vás nazývajú akokoľvek - nevystihuje to ani zďaleka Vašu krásu a jedinečnosť. Vystihuje to ale povrchnosť a hlúposť autora tých nadávok

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?