Pocit viny a zázraky

Autor: Martina Klesniaková | 4.11.2013 o 3:38 | (upravené 4.11.2013 o 4:30) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  397x

Pocit viny a zázrak je ako oheň a ľad. Navzájom sa neznášajú. V živote ich nemôžete mať oboje: buď máte pocity viny, alebo vás sprevádzajú zázraky. Čím viac pocitov viny prežívate, tým menej zázrakov sa vám prihodí Prečo je tomu tak?

The Magic WorldThe Magic WorldChibionpu

Poďme sa na tieto dva úkazy pozrieť zblízka: pocit viny je patologický - chorobný psychický stav. Neprinesie vám do života absolútne žiadne výhody. Tento pocit poznáme azda všetci - vyčítame si, čo sme spravili, akí sme, nazývame sami seba nepeknými slovami, cítime sa zle.

Čo sa pri tomto deje v našom podvedomí? Naše podvedomie pod paľbou sebakritiky nadobúda presvedčenie, že nie sme dosť dobrí. Ba čo viac - začne si myslieť, že sme zlí. A ten, kto je zlý - zaslúži si trest. Čím silnejší pocit viny - tým väčší trest si zaslúžime. Naše podvedomie to logicky neanalyzuje - ale jednoducho to vykoná. Podvedomie je ako vojak, ktorý plní príkazy. Akékoľvek príkazy.

Ak teda podvedomiu ponecháte neriešené pocity viny - bude to považovať za príkaz: PRITIAHNUŤ TREST. S trestami máme všetci skúsenosti z obdobia povinnej školskej dochádzky. V našom školskom systéme máme zavedený báječný systém hodnotenia - známkovanie. Hádam každý zažil, aký je to super pocit dostať päťku. Keď ako dieťa dostanete päťku - ani vás nenapadne analyzovať systém, v ktorom ste boli donútení učiť sa kvantum nezmyselných faktov. Ako dieťa neviete zhodnotiť, že to, čo sa v škole nazýva učením - je od skutočného učenia vzdialené stvoky kilometrov.

Skutočné učenie sa zakladá na zvedavosti, objavovaní, radosti a hre. Náš tradičný školský systém toto všetko odsunul nabok a nahradil to memorovaním zbytočností. Niektoré deti to zvládli - a zarobili si za to kopec jednotiek. Potlačili tým ale svoju prirodznú zvedavosť a prinútili sa k niečomu neprirodzenému - k dominantnej aktivite logickej ľavej mozgovej hemisféry. V dospelosti majú vďaka tomu strach cítiť - a to prináša rôzne problémy v zdraví, vzťahoch i financiách.

Keďže v dospelosti pre nás pätorky už nič neznamenajú - naše podvedomie vynájde iné ujmy, ktorými nás kvalitne potrestá: napríklad choroby, stratu práce, rozchod s partnerom, faloš priateľov a podobne. Toto všetko však nie sú nepríjemnosti zvonku, ktoré sa nám náhodne stali. Sú to výsledky práce nášho verného podvedomia. Tento neúnavný vojak pre nás pracuje vo dne v noci a splní všetky naše príkazy.

Ak máme pocity viny - naše podvedomie nás trestá. Trestá nás denno-denne - neúnavne a usilovne ako oddaný služobník - v naivnej viere, že to je presne to, čo si želáme. A my nariekame, aký je k nám život krutý - a odmietame si priznať, že jediný, kto je k nám krutý, sme my sami. Chceli by sme zázrak, ktorý by nás z toho krutého života zachránil - a ani len netušíme, že si ten krutý život sami vytvárame.

Teda: ako sa dopracovať k zázrakom? Musíme sa zbaviť všetkých pocitov viny, ktoré sa v nás za celý život nahromadili. Viac v mojej knihe: Zbavte sa viny

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?